sobota, 23 lipca 2011

Wyprawa do Kopca Kościuszki w Krępie



Uczestników pierwszej wędrówki było zaledwie dwóch... jednak nie obyło się bez wrażeń.
Śmiałkowie zrezygnowali z trasy biegnącej znaną wszystkim szosą. Wybrali drogę okrężną przez Przychód i stawy na Budach Krępskich. Wszystko aby lepiej poznać okolicę i wesoło, w doborowym gronie spędzić czas.
Po kilkugodzinnej wędrówce cel został osiągnięty. Niestety... Kopiec Kościuszki - pierwszy obiekt w katalogu lokalnych miejsc historycznych nie jest w najlepszym stanie. Niedawne burze zwaliły tuż obok niego drzewo i nikt się nie kwapi żeby coś z nim zrobić. Mało brakowało, a zniszczeniu uległby sam historyczny krzyż widniejący na szczycie kopca? Czy ktoś jeszcze pamięta kto, kiedy i na pamiątkę czego postawił ten kopiec?
Uczestnicy wędrówki już to wiedzą. Krzyż stoi w miejscu pojmania Tadeusza Kościuszki. Został wzniesiony przez powstańców styczniowych jako znak solidarności i symbol rozpoczęcia powstania. Przez wieki miejsce otaczane było szczególną troską. Dziś nie zagrażają mu jak kiedyś zaborcy.
Jeśli kiedyś stanie się nieszczęście i kopiec wskutek burzy ulegnie zniszczeniu na kogo zwalimy winę? Na drzewa?
Już szóstego sierpnia kolejna wędrówka. Zbiórka o 10.00 przy Bajce na Alejowej 13 w Łaskarzewie. 
Tym razem poznamy partyzancko-wojenną historię naszych okolic. Cele - " Czerwony Krzyż, Dymek i Wanaty" Ktoś wie co i dlaczego wydarzyło się w tych miejscach? 
Opracował: Piotr Żabczyński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz