Krótka charakterystyka projektu partnerskiego POZYTYWNA ENERGIA
Organizacje pozarządowe z Łaskarzewa widzą potrzebę zawiązania partnerstwa organizacji pozarządowych dla kompleksowego rozwiązywania problemów dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew. Widzimy duży potencjał mieszkańców i aktywnych członków organizacji pozarządowych, który musi zostać wykorzystany w celu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i wyrównywaniu szans młodych mieszkańców powiatu garwolińskiego.
W ramach partnerstwa:
1. Zostanie wprowadzony w życie wspólnie opracowany program rozwiązywania problemów dzieci i młodzieży POZYTYWNA ENERGIA
2. Stworzymy Zespół ds. wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew POZYTYWNA ENERGIA
Zespół zadaniowy składa się ze sprawdzonych specjalistów w swoich dziedzinach mających doświadczenie w działalności na rzecz dzieci i młodzieży oraz działalności na rzecz trzeciego sektora. W powiecie garwolińskim brakuje inicjatyw opartych na wspólnym działaniu członków i sympatyków organizacji pozarządowych przy równoczesnym wsparciu samorządu i jego jednostek organizacyjnych.
W skład partnerstwa wewnątrzsektorowego Pozytywna Energia, wejdą ze strony organizacji pozarządowych:
1. Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne w Łaskarzewie
2. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Serbianki w Łaskarzewie
3. Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej
4. Stowarzyszenie Klub Sportowy Sporting Łaskarzew
Zostanie zawiązane również partnerstwo publiczno – społeczne Pozytywna Energia, w skład którego ze strony samorządu wejdą:
1. Gmina Łaskarzew, Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Pilczynie, Koło Gospodyń Sośninka, Zespoły Szkół
2. Miasto Łaskarzew, Dom Pracy Twórczej Bajka w Łaskarzewie, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień w Łaskarzewie, Zespoły Szkół
Realizacja Programu Pozytywna Energia, który odpowiada na lokalne potrzeby w zakresie kompleksowego wyrównywania szans i przeciwdziała wykluczeniu społecznemu prowadzona będzie poprzez angażowanie młodych w sprawy społeczności lokalnej, zachęcenie do aktywnej działalności w lokalnych organizacjach pozarządowych, rozwijanie kompetencji społecznych.
Opanowanie umiejętności współżycia społecznego jest istotnym warunkiem zadowolenia i satysfakcji życiowej. Młodzi ludzie, których problemy chcemy rozwiązywać muszą nabrać przekonania, że życie w społeczeństwie opiera się na ludzkiej zdolności do współpracy z innymi i prowadzenia wspólnych działań.
Partnerstwo Pozytywna Energia odpowie również na potrzebę integracji międzypokoleniowej. Doświadczenie życiowe starszych mieszkańców powiatu w połączeniu z potencjałem młodzieży i aktywnych członków organizacji pozarządowych musi zostać wykorzystane w celu rozwoju naszej społeczności lokalnej.
|
Gdzie? |
Miejsce realizacji projektu
Działania projektu prowadzone będą głównie na terenie powiatu garwolińskiego. Większość w mieście i gminy Łaskarzew. Projekt zakłada również jednodniowe wyjazdy edukacyjne organizowane na terenie województwa mazowieckiego. W ramach prowadzenia warsztatów teatralnych wyjazd na przedstawienie teatralne w Warszawie oraz jednoczesne zwiedzanie Teatru Narodowego w Warszawie. W ramach organizowanych zajęć nauki pływania wyjazdy na baseny z terenu Mazowsza w Górze Kalwarii, Mszczonowie, Kozienicach, Falenicy. Warsztaty historyczno krajoznawcze prowadzone będą na terenie Mazowsza w trakcie jednodniowych wyjazdów w miejsca ważne dla historii i kultury regionu. Obie gminy Łaskarzew sąsiadują ze sobą i położone są w województwie mazowieckim w powiecie garwolińskim liczą razem około 11000 mieszkańców. Gminę miejską Łaskarzew otacza gmina wiejska Łaskarzew licząca około 6000 mieszkańców. Przez miasto przebiega linia kolejowa (Warszawa- Lublin). W odległości 11 km od Łaskarzewa przebiega trasa międzynarodowa E-372.
Struktura gospodarcza dwóch gmin Łaskarzew w ostatnich latach ukształtowała się w zakresie rzemiosła obuwniczego z przewagą mało hektarowych gospodarstw rolnych w gminie wiejskiej. Powiat garwoliński zalicza się do powiatów ziemskich, w których głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest praca w rolnictwie. Obserwuje się również migrację mieszkańców a w szczególności ludzi młodych do większych aglomeracji miejskich takich jak Warszawa w celu zatrudnienia i rozwijania kariery zawodowej. Garwolin jest największym miastem powiatu garwolińskiego. Tutaj mają siedziby instytucje administracji publicznej oraz duże przedsiębiorstwa. Partnerstwo Pozytywna Energia obejmuje projektem dzieci i młodzież mieszkańców terenów wiejskich powiatu garwolińskiego w szczególności mieszkańców Miasta i gminy Łaskarzew.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz