O projekcie



Krótka charakterystyka projektu partnerskiego POZYTYWNA ENERGIA
Organizacje pozarządowe z Łaskarzewa widzą potrzebę zawiązania partnerstwa organizacji pozarządowych dla kompleksowego rozwiązywania problemów dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew. Widzimy duży potencjał mieszkańców i aktywnych członków organizacji pozarządowych, który musi zostać wykorzystany w celu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i wyrównywaniu szans młodych mieszkańców powiatu garwolińskiego.
W ramach partnerstwa: 
1. Zostanie wprowadzony w życie wspólnie opracowany program rozwiązywania problemów dzieci i młodzieży POZYTYWNA ENERGIA
2. Stworzymy Zespół ds. wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew POZYTYWNA ENERGIA
Zespół zadaniowy składa się ze sprawdzonych specjalistów w swoich dziedzinach mających doświadczenie w działalności na rzecz dzieci i młodzieży oraz działalności na rzecz trzeciego sektora. W powiecie garwolińskim brakuje inicjatyw opartych na wspólnym działaniu członków i sympatyków organizacji pozarządowych przy równoczesnym wsparciu samorządu i jego jednostek organizacyjnych. 
W skład partnerstwa wewnątrzsektorowego Pozytywna Energia, wejdą ze strony organizacji pozarządowych:
1. Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne w Łaskarzewie
2. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Serbianki w Łaskarzewie 
3. Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej
4. Stowarzyszenie Klub Sportowy Sporting Łaskarzew
Zostanie zawiązane również partnerstwo publiczno – społeczne Pozytywna Energia, w skład którego ze strony samorządu wejdą:
1. Gmina Łaskarzew, Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Pilczynie, Koło Gospodyń Sośninka, Zespoły Szkół
2. Miasto Łaskarzew, Dom Pracy Twórczej Bajka w Łaskarzewie, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień w Łaskarzewie, Zespoły Szkół
Realizacja Programu Pozytywna Energia, który odpowiada na lokalne potrzeby w zakresie kompleksowego wyrównywania szans i przeciwdziała wykluczeniu społecznemu prowadzona będzie poprzez angażowanie młodych w sprawy społeczności lokalnej, zachęcenie do aktywnej działalności w lokalnych organizacjach pozarządowych, rozwijanie kompetencji społecznych.
Opanowanie umiejętności współżycia społecznego jest istotnym warunkiem zadowolenia i satysfakcji życiowej. Młodzi ludzie, których problemy chcemy rozwiązywać muszą nabrać przekonania, że życie w społeczeństwie opiera się na ludzkiej zdolności do współpracy z innymi i prowadzenia wspólnych działań.
Partnerstwo Pozytywna Energia odpowie również na potrzebę integracji międzypokoleniowej. Doświadczenie życiowe starszych mieszkańców powiatu w połączeniu z potencjałem młodzieży i aktywnych członków organizacji pozarządowych musi zostać wykorzystane w celu rozwoju naszej społeczności lokalnej.

Pomysł


Dziecko Postępu - porozumienia organizacji pozarządowych

Kulisy powstawania projektu „Pozytywna Energia”

Zaczęło się od projektu Porozumienie Organizacji Pozarządowych POSTĘP, na który Stowarzyszenie C.I.A. uzyskało dofinansowanie z FIO 2010 (tak jak na partnerską Pozytywną Energię z FIO 2011). Zawiązano pierwsze porozumienie organizacji pozarządowych w mieście i gminie Łaskarzew w czerwcu 2010 roku. Można nawet stwierdzić, że było i jest to pierwsze takie porozumienie w powiecie garwolińskim.

Głównym założeniem projektu było nawiązywanie współpracy organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, aktywnych mieszkańców społeczności lokalnych w celu rozwoju sektora pozarządowego w powiecie garwolińskim. Do udziału w projekcie zaproszono wiele organizacji z terenu powiatu garwolińskiego. Do porozumienia przystąpiło kilka organizacji z miasta i gminy Łaskarzew, min. Stowarzyszenie C.I.A., Stowarzyszenie Koło Gospodyń „Serbianki”, Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej oraz Stowarzyszenie Klub Sportowy „Sporting” Łaskarzew oraz organizacje z terenu gminy Łaskarzew, min. Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Pilczynie, Koło Gospodyń w Sośnince. Aktywnymi uczestnikami projektu byli również przedstawiciele Fundacji Kościuszkowskiej z Maciejowic oraz Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Utworzony w ramach projektu Zespół ds. współpracy i rozwoju organizacji pozarządowych POSTĘP prowadził szkolenia i doradztwo z zakresu sprawnego prowadzenia organizacji pozarządowej tj. zajęcia z rachunkowości prowadziła Monika Marciniak, pozyskiwania funduszy prowadził Marek Kusak i Henryk Dąbrowski, komputerowe Tadeusz Rutkowski. Więcej na temat projektu POSTĘP na www.poppostep.blogspot.com Uczestnicy szkolenia pozyskiwania funduszy pracowali nad projektem pod jeszcze wtedy roboczą nazwą Partnerstwa Organizacji Pozarządowych „Pozytywna Energia”.

Wybrano wspólny główny cel projektu partnerskiego Pozytywna Energia czyli rozwiązywanie problemów dzieci i młodzieży. Organizacje miały za zadanie określenie co zrobią? Jak? Gdzie? Kiedy? Z kim? Dla kogo? I ile to będzie kosztowało?. Nad całością czyli harmonogramem, budżetem opisem i kompletowaniem wniosku FIO 2011 pracowali Marek Kusak i Henryk Dąbrowski obaj ze Stowarzyszenia C.I.A. Nie było łatwo przekonać uczestników do tego, że przygotowywana oferta jest atrakcyjna i ma szanse na dofinansowanie. Nie było łatwo przygotować ofertę z cząstkowych materiałów przesyłanych przez organizacje. Ostatecznie udało się dzień przed ostatecznym terminem składania wniosków tj. 14.02.2011.

Konkurencja była duża. Na ponad 1800 wniosków nasz partnerski Łaskarzewski Pozytywna Energia zajął 84 miejsce. To nie wyścigi ale po wyniku widać co jest traktowane priorytetowo. Liczy się partnerstwo i współpraca w działaniu oraz kompleksowe podejście do rozwiązania problemu. Więcej na www.pozytek.gov.pl

Więcej na temat projektu: Porozumienie Organizacji Pozarządowych POSTĘP po kliknięciu na logo:
 
  

Kto? - dla Kogo i z Kim?


W ramach porozumienia organizacji pozarządowych POSTĘP w 2010 roku i na początku 2011 rokuwypracowano kompleksową ofertę skierowaną dla dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew. Zespół projektowy składał się z aktywnych członków lokalnych organizacji pozarządowych, instytucji samorządowych z terenu miasta i gminy Łaskarzew.
W pracach nad projektem Partnerstwo Organizacji Pozarządowych Pozytywna Energia aktywnie brali udział: 
Agnieszka Baran, Krystyna Zając, Małgorzata Dębek, Magdalena Kędziorek, Henryk Dąbrowski, Marek Kusak, Andrzej Żółkoś, Monika Marciniak, Tadeusz Rutkowski, Angelika Wojtasiewicz, Kamil Szczęśniak, Piotr Grzonkowski, Renata Bednarczyk, Janina Szarek, Janina Dąbrowka, Piotr Wróbel, Hanna Trzaskowska, Piotr Żabczyński, Grzegorz Zwoliński, Monika Walenda. 
Obranie wspólnego kierunku na rzecz rozwiązywania problemów dzieci i młodzieży otworzyło drogę do tworzenia na początku 2011 roku partnerskiej oferty, ktora bedzię realizowana na zasadach współpracy lokalnych organizacji pozarządowych przy aktywnym wsparciu samorządów i instytucji samorządowych miasta i gminy Łaskarzew.  
Partnerstwo Organizacji Pozarządowych POZYTYWNA ENERGIA będzie realizowało program przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i wyrównywania szans na rzecz dzieci i młodzieży mieszkańców terenów wiejskich powiatu garwolińskiego w szczególności dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew.
Projektem chcemy objąć dzieci i młodzież szkolną uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich i zawodowych z terenu miasta i gminy Łaskarzew w szczególności z rodzin o niskim statusie majątkowym, wielodzietnych, z problemami zagrażającymi trwałości rodziny jako podstawowej komórki społecznej.

• Uczniowie szkół podstawowych – klasy 1-6
• Uczniowie gimnazjów
• Uczniowie szkół średnich
• Uczniowie szkół zawodowych

Planujemy objąć działaniami projektu około 800 dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew. 

Co proponujemy?


Wspólnie została przygotowana oferta dla młodych w formie działań w podziale na bloki tematyczne takie jak:
1. Warsztaty dziennikarskie "Dziennikarska Quźnia" dla młodych dziennikarzy lokalnych
2. Utworzenie młodzieżowej gazety lokalnej „Nasze Sprawy” 
3. Warsztaty pozyskiwania funduszy na realizację inicjatyw młodzieżowych ”Żyj z pomysłem”
4. Warsztaty fotograficzne „fotoLokalni” Młodzieżowa Gazeta Nasze Sprawy
5. Warsztaty plastyczne „Malowane Lato” 
6. Warsztaty gry na keyboardzie „Keyboardowe nuty”
7. Zajęcia nauki pływania – wyjazdy na basen
8. Warsztaty historyczno - krajoznawcze na terenie Mazowsza Koło Turystyki Lokalnej
9. Warsztaty z chemii i fizyki na wesoło „Młody Odkrywca” 
10. Spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży oraz konkursy literackie, 
11. Warsztaty rękodzieła (wyrobu biżuterii i hafciarskie)
12. Warsztaty garncarskie
13. Warsztaty kulinarne 
14. Warsztaty teatralne Lokalny Teatr Amatorski
15. Warsztaty i turnieje piłki nożnej Szkółka Piłki Nożnej
16. Lokalna turystyka wędrowna Koło Turystyki Lokalnej
17. Żywe lekcje historii w muzeum Łaskarzewskim
18. Wakacyjny Piknik podsumowujący
Rozwiązując problemy dzieci i młodzieży partnerstwo Pozytywna Energia odpowie również na potrzebę integracji międzypokoleniowej. Doświadczenie życiowe starszych mieszkańców powiatu w połączeniu z potencjałem młodzieży i aktywnych członków organizacji pozarządowych musi zostać wykorzystane w celu rozwoju naszej społeczności lokalnej.
Zakładamy, że poprzez realizację zaplanowanych działań osiągniemy w efekcie:  
Rezultaty projektu Pozytywna Energia
1. Zawarcie wewnątrzsektorowego partnerstwa organizacji pozarządowych Pozytywna Energia w celu rozwiązywania problemów dzieci i młodzieży Miasta i Gminy Łaskarzew 
2. Zawarcie publiczno - społecznego partnerstwa organizacji pozarządowych Pozytywna Energia z Urzędem Miasta i Gminy Łaskarzew 
3. Przyjęcie i zrealizowanie przez organizacje partnerskie programu wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży Miasta i Gminy Łaskarzew Pozytywna Energia 
4. Zaadoptowanie i użytkowanie lokalu sali wykładowej i redakcji młodzieżowej gazety Nasze Sprawy wyposażonych w sprzęt komputerowy z oprogramowaniem Microsoft, dostępem do internetu oraz multimedialne pomocy naukowych 
5. Utworzenie w mieście Łaskarzew Redakcji młodzieżowej gazety Nasze Sprawy wyposażonej w sprzęt komputerowy z oprogramowaniem Microsoft i dostepem do internetu oraz multimedialne pomoce naukowe 
6. Utworzenie w gminie Łaskarzew fili redakcji młodzieżowej gazety Nasze Sprawy w Nowym Pilczynie, Izdebnie, Dąbrowie, Sosnince we współpracy z GBP w Nowym Pilczynie i Wiejskim Domem Ludowym w Sośnince z dostępem do internetu, wyposażonych sprzęt komputerowy z oprogramowaniem Microsoft oraz w multimedialne pomoce naukowe 
7. Prowadzenie i wydawanie wersji internetowej młodzieżowej gazety Nasze Sprawy 
8. Prowadzenie i wydawanie wersji papierowej młodzieżowej gazety Nasze Sprawy 
9. Zorganizowanie i użytkowanie biura projektu POP Pozytywna Energia 
10. Przeprowadzenie działań promocyjnych POP Pozytywna Energia - działania pakietu promocyjnego min. wydawanie młodzieżowej gazety Nasze Sprawy 
11. Przeprowadzenie procesu rekrutacji do działań projektu POP Pozytywna Energia 
12. Dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew ukończą warsztaty dziennikarskie Kuźnia Dziennikarskie i uzyskają umiejętności z zakresu profesjonalnego dziennikarstwa. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
13. Dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew ukończą warsztaty pozyskiwania funduszy na realizację inicjatyw młodzieżowych Żyj z pomysłem i uzyskają umiejętności z zakresu projektowego podejścia do kwestii rozwiązywania problemów społecznych. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
14. Dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew ukończą warsztaty fotograficzne Fotolokalnii i uzyskają umiejętności z zakresu profesjonalnej fotografii cyfrowej. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
15. Dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew ukończą warsztaty plastyczne Malowane Lato i uzyskają wiedzę z zakresu sztuki plastycznej oraz rozwiną talenty plastyczne. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
16. Dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew ukończą warsztaty gry na keyboardzie „Keyboardowe nuty” i rozwiną talenty muzyczne. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
17. Dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew ukończą zajęcia nauki pływania na basenie i uzyskają umiejętności nauki pływania. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
18. Dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew ukończą warsztaty historyczno-krajoznawcze na terenie Mazowsza – „Lokalne Koło Turystyczne” i uzyskają wiedzę o historii i kulturze Mazowsza. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
19. Opracowanie wspólnie z młodzieżą i wydanie folderów z materiałów zebranych w trakcie warsztatów historyczno krajoznawczych po mazowszu 
20. Przeprowadzenie spotkań dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew z autorami książek literatury polskiej dla dzieci i młodzieży w konkursach literackich i rozbudzą zainteresowanie czytelnictwem i literaturą młodsze pokolenie. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
21. Przeprowadzenie konkursów literackich dla dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew z zakresu literatury polskiej. Konkursy rozbudzą zainteresowanie czytelnictwem i literaturą młodsze pokolenie. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
22. Dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew ukończą Warsztaty z chemii i fizyki na wesoło „Młody Odkrywca” i poszerzą wiedzę z chemii i fizyki życia codziennego. Podniosą swoje umiejętności społeczne. 
23. Dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew ukończą warsztaty rękodzieła (wyrobu biżuterii i hafciarskie) poprawią swoje zdolności artystyczne poszerzą wiedzę na temat lokalnej sztuki ludowej. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
24. Dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew ukończą warsztaty garncarskie poprawią swoje zdolności artystyczne poszerzą wiedzę na temat lokalnej sztuki ludowej. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
25. Dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew ukończą warsztaty kulinarne nabędą umiejętności kulinarne i uzyskają wiedzę na temat tradycyjnej kuchni polskiej. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
26. Dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew ukończą warsztaty teatralne Lokalnego Teatru Amatorskiego i nabędą umiejętności aktorskie, poszerzą wiedzę z zakresu sztuki aktorskiej. Podniosą swoje umiejętności społeczne. 
27. Dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew ukończą warsztaty lokalnej turystyki wędrownej – „Lokalne Koło Turystyczne” i uzyskają wiedzę o ciekawostkach historycznych ziemi Łaskarzewskiej oraz powiatu garwolińskiego. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
28. Opracowanie wspólnie z młodzieżą i wydanie folderów z materiałów zebranych w trakcie warsztatów lokalnej turystyki wędrownej 
29. Dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew ukończą warsztaty piłki nożnej i uzyskają wiedzę z podstawowych zasad gry w piłkę nożną. Zwiększa swoją aktywność ruchową i konstruktywnie spędzą czas wolny. Podniosą swoje umiejętności społeczne. 
30. Przeprowadzenie turniejów piłki nożnej dla dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew. Turnieje rozbudzą zainteresowanie aktywnością ruchową młode pokolenie. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
31. Dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew ukończą warsztaty żywej lekcji historii w muzeum i spotkają się z lokalną tradycją i historią oraz eksponatami z nią związanymi. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
32. Przeprowadzenie wakacyjnego pikniku podsumowującego przeprowadzone działania z udziałem wszystkich uczestników szczególnie dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne. 
33. Utworzenie Lokalnego Teatru Amatorskiego na bazie przeprowadzonych warsztatów 
34. Wystawienie przedstawień teatralnych na bazie warsztatów teatralnych 
35. Utworzenie Koła Turystyki Lokalnej na bazie przeprowadzonych warsztatów 


Dlaczego?


Partnerstwo Organizacji Pozarządowych POZYTYWNA ENERGIA widzi potrzebę zapobiegania wykluczeniu i marginalizacji społecznej młodych mieszkańców powiatu garwolińskiego oraz podjęcia zagadnienia jakim jest wyrównywanie szans młodych ludzi na różnych polach w tym głównie wyrównywanie szans edukacyjnych.
Problemy związane z wykluczeniem społecznym, marginalizacją społeczną oraz wyrównywaniem szans są dziś jednymi z najważniejszych problemów społecznych, odnoszących się przede wszystkim do mieszkańców terenów wiejskich i małomiasteczkowych. Widzimy potrzebę zapewnienia aktywnego rozwoju intelektualnego poprzez zwiększenie dostępności do sektora usług społecznych m.in. edukacji i kultury.
Problemy, czyli najistotniejsze ograniczenia, które według nas utrudniają rozwój dzieci i młodzieży w naszym powiecie to min.

1. Nierówne szanse edukacyjne dzieci i młodzieży z małych miasteczek i wsi, 
2. Nierówne szanse dzieci i młodzieży w dostępie do informacji i instytucji gwarantujących uczestnictwo w aktywnym rozwoju edukacyjnym i kulturalnym,
3. Niedostateczny dostępu do edukacji nieformalnej pogłębia różnice między młodymi ludźmi z różnych środowisk,
4. Znikoma współpraca społeczności lokalnej w działalności na rzecz dzieci i młodzieży,
5. Niewystarczające zaangażowanie lokalnych instytucji w tworzeniu możliwości rozwoju umiejętności społecznych młodzieży,
6. Niski poziom w relacjach partnerskich dorośli - młodzi
Miasto i gminę Łaskarzew charakteryzuje stosunkowo wysoki poziom ubóstwa rodzin oraz bezrobocia. Należy podkreślić, że ubóstwo jest z reguły efektem długotrwałego utrzymywania się w strefie niskich dochodów i zazwyczaj współwystępuje w parze z bezrobociem. Stopa bezrobocia, która jest wskaźnikiem określającym stosunek liczby bezrobotnych do liczby ludności aktywnej zawodowo osiągnęła pod koniec czerwca 2010r. w powiecie garwolińskim wartość 12,2%. Dla porównania stopa bezrobocia dla regiony mazowieckiego wyniosła w tym okresie 9,10%. Należy dodać, że statystyka rynku pracy obrazowana przez wskaźnik stopy bezrobocia nie uwzględnia tzw. „bezrobocia ukrytego”, które głównie na obszarach wiejskich rozwinięte jest w największym stopniu fałszując niejako prawdziwą sytuację na lokalnym rynku pracy. Bezrobocie ukryte skumulowane jest w gospodarstwach rolnych, którego członkowie (de facto nie posiadający żadnej pracy) nie rejestrują się z różnych powodów w Urzędach Pracy. Na zasiłek dla bezrobotnych nie mają co liczyć, ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne zapewniają im składki płacone do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a praca wykonana od czasu do czasu „na czarno” pozwala zarobić na utrzymanie. Gdyby te osoby (reprezentowane w powiecie garwolińskim ziemskim w znacznym stopniu ) formalnie zarejestrowały się w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne, wówczas stopa bezrobocia w powiecie niestety byłaby wyższa.
Na trudności finansowe dużej ilości rodzin powiatu garwolińskiego nakładają się problemy wychowawcze, problemy w nauce, wykluczenie społeczne dzieci i młodzieży. Ubóstwo skłania zazwyczaj rodziców do koncentrowania się, w pierwszej kolejności, na zaspokajaniu potrzeb egzystencjalnych. Potrzeby wyższe np. edukacyjne, kulturalne odsuwane są z konieczności na plan dalszy. Skutkuje to rozwarstwieniem społecznym, utrudnionym lub niemożliwym dostępem do pełnej oferty edukacyjnej, kulturalnej, turystycznej, rekreacyjnej i sportowej. Pomimo wielu trudności, z rodzin o niskich dochodach, pochodzi wielu uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce lub posiadających szczególne uzdolnienia. Niestety liczną grupę stanowią dzieci i młodzież mająca trudności w nauce.
Partnerzy widzą potrzebę przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu oraz wyrównywania szans edukacyjnych młodego pokolenia miasta i gminy Łaskarzew.
Zakładane cele projektu Pozytywna Energia
Naszym wspólnym celem jest zapobieganie marginalizacji społecznej młodych mieszkańców miasta i gminy Łaskarzew oraz wyrównywanie szans dzieci i młodzieży na różnych polach w tym głównie szans edukacyjnych. Głównym celem projektu jest stworzenie dla dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew warunków pozwalających na aktywne uczestnictwo w życiu społeczności lokalnej, warunków pozwalających na aktywną integrację poprzez edukację w celu podejmowania wspólnych inicjatyw, warunków pozwalających na podnoszenie swoich kwalifikacji, aktywizację dzieci i młodzieży. Stworzenie młodym możliwości szerszego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Ponadto podejmowane działania będą miały na celu przedstawienie alternatywy jaką niesie działalność w III Sektorze dla konstruktywnego spędzania wolnego czasu. Celem jest pokazanie możliwości aktywnego działania lokalnie głównie młodzieży, która nie dostrzega szans rozwoju jakie daje lokalna organizacja pozarządowa. Konieczne jest zmotywowanie młodych ludzi do podejmowania działań na rzecz swojej lokalnej ojczyzny, ponieważ brakuje inicjatyw młodzieżowych w powiecie garwolińskim. Celem partnerstwa jest tworzenia aktywnego społeczeństwa obywatelskiego młodego pokolenia.
Umożliwimy dostęp do informacji i instytucji gwarantujących uczestnictwo w aktywnym rozwoju edukacyjnym i kulturalnym np. poprzez uczestnictwo w tworzeniu młodzieżowej gazety Nasze Sprawy, tworzeniu Lokalnego Teatru Amatorskiego, tworzeniu Koła Turystyki Lokalnej, uczestnictwo w spotkaniach autorskich i konkursach literackich. Umożliwimy dostęp do edukacji nieformalnej poprzez różnorodną ofertę warsztatów i zajęć specjalnie przygotowaną dla dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew. Zniwelujemy różnice między młodymi ludźmi z różnych środowisk. Zachęcimy mieszkańców do wspólnego działania na rzecz dzieci i młodzieży dając przykład przeprowadzonych inicjatyw zawiązanego Partnerstwa Organizacji Pozarządowych Pozytywna Energia. Poprzez działanie szerokiej grupy projektowej niejako wymusimy wzrost zaangażowania lokalnych instytucji w tworzeniu możliwości rozwoju umiejętności społecznych dzieci i młodzieży. Nastąpi również integracja międzypokoleniowa i nawiązanie relacji partnerskich dorośli - młodzi poprzez realizacje założeń programu wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu Pozytywna Energia.

Kiedy?


Projekt Pozytywna Energia potrwa od 1 maja 2011 roku do 31 grudnia 2012 roku. Większość zadań prowadzona będzie w okresach letnich 2011 oraz 2012 co daje możliwość młodym ludziom skorzystanie z ciekawie przygotowanej oferty spędzenia wolnego czasu podczas wakacji.     
Przedstawiamy całościowy harmonogram realizacji projektu Partnerstwo Organizacji Pozarzadowych POZYTYWNA ENERGIA. 
Poszczególne działania w zakresie realizowanego Partnerstwa Organizacji Pozarządowych
POZYTYWNA ENERGIA
Terminy realizacji poszczególnych działań
podmiot odpowiedzialny za działanie
Zawarcie partnerstwa 4 organizacji dla realizacji projektu POP Pozytywna Energia 
maj 2011- czerwie 2011 
Stowarzyszenie CIA, Koło Gospodyń Serbianki, Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej, Klub Sportowy KS Sporting Łaskarzew 
adaptacja użyczonego lokalu na salę wykładową 
maj 2011 - czerwiec 2011 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
adaptacja użyczonego lokalu na redakcję gazety Nasze Sprawy 
maj 2011 - czerwiec 2011 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
zakup drukarki-xero i 2 zestawów komputerowych do działań projektu 
maj 2011 - czerwiec 2011 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
zakup laptopa 
maj 2011 - czerwiec 2011 
Urząd Miasta Łaskarzew 
zakup aparatu cyfrowego 
maj 2011 - czerwiec 2011 
Urząd Miasta Łaskarzew 
opłata administracyjna licencje Microsoft 
maj 2011 - czerwiec 2011 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
zawarcie umów zlecenie, o dzieło z wykładowcami warsztatów, spotkań autorskich, itp. 
od maja 2011 do grudnia 2011 oraz od stycznia 2012 - grudnia 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
zawarcie umów zlecenie z koordynatorem, księgową, Specjalista ds. promocji i ewaluacji, Informatykiem 
od maja 2011 do grudnia 2011 oraz od stycznia 2012 do grudnia 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
prowadzenie promocji projektu - pakiet promocyjny, min. wydawanie gazety młodzieżowej Nasze Sprawy raz na kwartał 6 razy w wersji papierowej i internetowej 
od maja 2011 do grudnia 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
rekrutacja do poszczególnych grup warsztatowych w ramach projektu 
od maja 2011 do sierpnia 2011, w grudniu 2011, od maja 2012 do sierpnia 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Zakup artykułów papierniczych na warsztaty plastyczne Dąbrowa, Izdebno, Sośninka . Zakup książek na spotkania autorskie 
czerwiec 2011 - lipiec 2011 
Urząd Gminy Łaskarzew 
Zakup nagród dla uczestników warsztatów plastycznych Sośninka 
czerwiec 2011 - lipiec 2011 
Urząd Gminy Łaskarzew 
Zakup słowników i encyklopedii multimedialnych do redakcji Nasze Sprawy 
maj 2011 - czerwiec 2011 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Zakup materiałów szkoleniowych na warsztaty Młody Odkrywca 
maj 2011 - czerwiec 2011 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Zakup nagród na konkursy literackie 
maj 2011 - czerwiec 2011 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Zakup artykułów spożywczych na warsztaty kulinarne i materiałów na warsztaty rękodzieła 
maj 2011 - czerwiec 2011 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
wyjazdy służbowe, oplaty za media, bufet kawowy 
maj 2011 - grudzień 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Przeprowadzenie 4 warsztatów dziennikarskich dla 4 grup liczących maksymalnie do 15 uczestników w wymiarze 120 godzin dla wszystkich grup 
od czerwca 2011 do listopada 2011 oraz od czerwca 2012 do listopada 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Przeprowadzenie 2 warsztatów pozyskiwania funduszy na realizację inicjatyw młodzieżowych dla 2 grup liczących maksymalnie do 10 uczestników w wymiarze 80 godzin dla wszystkich grup 
od września 2011 do grudnia 2011 oraz od września 2012 do grudnia 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Przeprowadzenie 2 warsztatów fotograficznych dla 2 grup liczących maksymalnie do 10 uczestników w wymiarze 40 godzin dla wszystkich grup 
od lipca 2011 do sierpnia 2011 
Urząd Miasta Łaskarzew 
Przeprowadzenie warsztatów fotograficznych dla 2 grup liczących maksymalnie do 10 uczestników w wymiarze 40 godzin dla wszystkich grup 
od lipca 2012 do sierpnia 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Przeprowadzenie spotkań z autorami książek literatury polskiej 3 spotkania w 2011 i 4 w 2012 
od czerwca 2011 do grudnia 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Przeprowadzenie 4 konkursów literackich 
od czerwca 2011 do grudnia 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Przeprowadzenie warsztatów plastycznych dla 3 grup liczących maksymalnie do 40 uczestników w wymiarze po 2 tygodnie dla każdej grupy w Dąbrowie, Izdebnie i Sośnince 
od lipca 2011 do sierpnia 2011 oraz od lipca 2012 do sierpnia 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Przeprowadzenie 6 warsztatów nauki pływania dla 2 grup liczących maksymalnie do 20 uczestników 
od lipca 2011 do sierpnia 2011 oraz od lipca 2012 do 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Przeprowadzenie warsztatów nauki gry na keyboardzie dla maksymalnie 5 uczestników w wymiarze 1,5 roku po 2,5 godziny w tygodniu. 
od czerwca 2011 do grudnia 2012 
Urząd Miasta Łaskarzew 
Przeprowadzenie warsztatów Młody Odkrywca dla 1 grupy liczącej maksymalnie do 15 uczestników w łącznym wymiarze 24 godziny 
od września 2011 do marca 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Przeprowadzenie warsztatów historyczno krajoznawczych po mazowszu dla 1 grupy liczącej maksymalnie do 45 uczestników w wymiarze 3 jednodniowych zajęć wyjazdowych. Wydanie 2 folderów z warsztatów. 
czerwiec 2011, październik 2011 oraz w terminie od kwietnia 2012 do czerwca 2012. Folder grudzień 2011 oraz wrzesień 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Przeprowadzenie 2 warsztatów kulinarnych dla 1 grupy liczącej maksymalnie do 15 uczestników w wymiarze jednego tygodnia 15 godzin dla grupy 
do lipca 2011 do sierpień 2011 oraz od lipca 2012 do sierpnia 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Przeprowadzenie 2 warsztatów rękodzieła dla 2 grup liczących maksymalnie do 15 uczestników w wymiarze 60 godzin dla dwóch grup 
do lipca 2011 do sierpień 2011 oraz od lipca 2012 do sierpnia 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
Przeprowadzenie 2 warsztatów garncarstwa dla 2 grup liczących maksymalnie do 15 uczestników w wymiarze 30 godzin dla dwóch grup 
do lipca 2011 do sierpień 2011 oraz od lipca 2012 do sierpnia 2012 
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne 
zawarcie umów zlecenie, o dzieło z instruktorami warsztatów teatralnych, scenografem, krawcem stolarzem, itp. 
od września 2011 do grudnia 2012 
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Serbianki 
Zakup materiałów, tkanin dla aktorów na warsztaty teatralne, 
od sierpnia 2011 do września 2011 oraz od kwietnia 2012 do maja 2012 
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Serbianki 
Zakup kotar i oświetlenia na warsztaty teatralne 
od sierpnia 2011 do września 2011 
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Serbianki 
Zakup artykułów spożywczych na bufet kawowy 
od maja 2011 do grudnia 2012 
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Serbianki 
Wystawienie 3 przedstawień teatralnych przygotowanych na warsztatach. Trzy sztuki w 2012 roku 
styczeń 2012 oraz sierpień 2012 
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Serbianki 
Przeprowadzenie warsztatów teatralnych dla 2 grup liczących maksymalnie do 25 osób w wymiarze 125 godzin dla dwóch grup 
wrzesień 2011 do kwiecień 2012 
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Serbianki 
Wynajem sali na spektakl teatralny 
wrzesień 2012 
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Serbianki 
Wyjazd do zawodowego teatru w Warszawie w ramach warsztatów teatralnych 
wrzesień 2012 
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Serbianki 
Przeprowadzenie warsztatów lokalnej turystyki wędrownej do 1 grupy liczącej do 15 uczestników w wymiarze 8 weekendowych wędrówek 
od czerwca 2011 do grudnia 2011 oraz od stycznia 2012 do grudnia 2012 
Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej 
Zakup prowiantu na warsztaty lokalnej turystyki wędrownej w 2011 roku 
czerwiec 2011 
Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej 
Wykonanie 2 folderów z warsztatów lokalnej turystyki wędrownej 
w okresach październik 2011 - grudzień 2011 oraz październik 2012 - grudzień 2012 
Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej 
Przeprowadzenie 8 żywych lekcji historii w muzeum dla 8 grup liczących do 15 uczestników w wymiarze 8 spotkań 
od czerwca 2011 do grudnia 2011 oraz od stycznia 2012 do grudnia 2012 
Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej 
Zakup materiałów szkoleniowych na warsztaty piłki nożnej tj. piłki nożne, gwizdki, koszulki narzutki, paliki z chorągiewkami - do narożników boiska, chorągiewki sędziowskie, rękawice bramkarskie, bramki z siatkami. 
maj 2011 - czerwiec 2011 
Stowarzyszenie Sportowe KS Sporting Łaskarzew 
Zakup wyposażenia na warsztaty piłki nożnej, tj. wózek do malowania linii, kosiarka do trawy 
maj 2011 - czerwiec 2011 
Stowarzyszenie Sportowe KS Sporting Łaskarzew 
Zakup napojów butelkowanych na zajęcia piłki nożnej 
maj 2011 - czerwiec 2011 
Stowarzyszenie Sportowe KS Sporting Łaskarzew 
Przeprowadzenie warsztatów i turniejów piłki nożnej dla maksymalnie 80 uczestników w podziale na odpowiednie grupy wiekowe w wymiarze 160 godzin dla wszystkich uczestników 
od lipca 2011 do sierpnia 2011 oraz od lipca 2012 do sierpnia 2012 
Stowarzyszenie Sportowe KS Sporting Łaskarzew 
Zorganizowanie 2 imprez na zakończenie warsztatów piłki nożnej dla uczestników i społeczności lokalnej 
sierpień 2011 oraz sierpień 2012 
Stowarzyszenie Sportowe KS Sporting Łaskarzew 
Zorganizowanie wakacyjnego Pikniku podsumowującego przeprowadzone działania 2012 roku 
sierpień 2012 
Stowarzyszenie CIA, Koło Gospodyń Serbianki, Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej, Stowarzyszenie Sportowe KS Sporting Łaskarzew

Gdzie?


Miejsce realizacji projektu

Działania projektu prowadzone będą głównie na terenie powiatu garwolińskiego. Większość w mieście i gminy Łaskarzew. Projekt zakłada również jednodniowe wyjazdy edukacyjne organizowane na terenie województwa mazowieckiego. W ramach prowadzenia warsztatów teatralnych wyjazd na przedstawienie teatralne w Warszawie oraz jednoczesne zwiedzanie Teatru Narodowego w Warszawie. W ramach organizowanych zajęć nauki pływania wyjazdy na baseny z terenu Mazowsza w Górze Kalwarii, Mszczonowie, Kozienicach, Falenicy. Warsztaty historyczno krajoznawcze prowadzone będą na terenie Mazowsza w trakcie jednodniowych wyjazdów w miejsca ważne dla historii i kultury regionu. Obie gminy Łaskarzew sąsiadują ze sobą i położone są w województwie mazowieckim w powiecie garwolińskim liczą razem około 11000 mieszkańców. Gminę miejską Łaskarzew otacza gmina wiejska Łaskarzew licząca około 6000 mieszkańców. Przez miasto przebiega linia kolejowa (Warszawa- Lublin). W odległości 11 km od Łaskarzewa przebiega trasa międzynarodowa E-372.

Struktura gospodarcza dwóch gmin Łaskarzew w ostatnich latach ukształtowała się w zakresie rzemiosła obuwniczego z przewagą mało hektarowych gospodarstw rolnych w gminie wiejskiej. Powiat garwoliński zalicza się do powiatów ziemskich, w których głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest praca w rolnictwie. Obserwuje się również migrację mieszkańców a w szczególności ludzi młodych do większych aglomeracji miejskich takich jak Warszawa w celu zatrudnienia i rozwijania kariery zawodowej. Garwolin jest największym miastem powiatu garwolińskiego. Tutaj mają siedziby instytucje administracji publicznej oraz duże przedsiębiorstwa. Partnerstwo Pozytywna Energia obejmuje projektem dzieci i młodzież mieszkańców terenów wiejskich powiatu garwolińskiego w szczególności mieszkańców Miasta i gminy Łaskarzew.

Jak chcemy to zrobić


Realizujemy działania na zasadzie współpracy mieszkańców miasta i gminy Łaskarzew. Każda z tych osób reprezentuje instytucje, organizacje lokalne, którym zależy na realizacji głównych celów partnerstwa zawartych w Programie wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew „Pozytywna Energia”. Praca zespołowa jest dobrym rozwiązaniem na wiele problemów, z którymi boryka się społeczność lokalna miasta i gminy Łaskarzew.
Istota pracy zespołowej sprowadza się do równania 2 + 2 > 4. Dobrze dobrany zespół i uzupełniające się umiejętności ludzi Pozytywnej Energii zwiększają szanse na powodzenie projektu i tworzenie się więzi między członkami zespołu. Odpowiedni podział zadań uruchamia efekt synergii, dzięki czemu zadania wykonywane są lepiej, skuteczniej i efektywniej. 

Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2009-2013


Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Rządowy Program FIO, planowany jako trzyletnie przedsięwzięcie (2005-2007), powstał w celu pobudzania oraz wspierania rozwoju inicjatyw obywatelskich z udziałem sektora organizacji pozarządowych. Funkcjonowanie Rządowego Programu FIO miało charakter komplementarny w stosunku do już istniejących rozwiązań i praktyk w tym zakresie. Został przygotowany jako dokument sprzężony z treścią dokumentów programowych na lata 2007-2013, uwzględniając perspektywę związaną z budową Strategii Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Podstawą prawną Rządowego Programu FIO była uchwała Nr 193/2004 Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Rządowy Program – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”.
W 2008 r. Rządowy Program był kontynuowany pod postacią rezerwy celowej budżetu państwa Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Podstawą prawną FIO 2008 było rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dokonywania wydatków budżetu państwa w 2008 r. pochodzących ze środków rezerwy celowej – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich z dnia 11 marca 2008 r. wraz z załącznikiem Podstawowe działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej w zakresie wydatkowania środków z rezerwy celowej Fundusz Inicjatyw Obywatelskich budżetu państwa na 2008 r. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 21 marca 2008 r.
Od 2009 roku FIO jest kontynuowane w nowej formule, jako Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, w perspektywie finansowej 2009-2013. Podstawą jego realizacji jest Uchwała Nr 238/2008 Rady Ministrów z dnia 4 listopada 2008 r. w sprawie przyjęcia krajowego Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2009-2013.
Więcej na stronie Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznejwww.pozytek.gov.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz