Program współpracy Pozytywna Energia

Program wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew „Pozytywna Energia” na rok 2011/2012


PROGRAM
WYRÓWNYWANIA SZANS I PRZECIWDZIAŁANIA WYKLUCZENIU SPOŁECZNEMU DZIECI I MŁODZIEŻY
MIASTA I GMINY ŁASKARZEW 
„Pozytywna Energia”

  
Na podstawie:
- Umowy NR 273_II/11 na realizację zadania publicznego w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich pod nazwą: Partnerstwo Organizacji Pozarządowych Pozytywna Energia zawartej między Ministrem Pracy i Polityki Społecznej a Stowarzyszeniem Centrum Integracyjno Animacyjnym, Stowarzyszeniem Koło Gospodyń Serbianki w Łaskarzewie, Stowarzyszeniem Historycznym Ziemi Łaskarzewskiej oraz Stowarzyszeniem Sportowym KS Sporting Łaskarzew.
  
Wstęp:

Program skierowany jest do dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew, w szczególności pochodzących z rodzin o niskim statusie majątkowym, wielodzietnych, z problemami zagrażającymi trwałości rodziny jako podstawowej komórki społecznej. 
Realizacja Programu Pozytywna Energia, prowadzona będzie poprzez angażowanie młodych w sprawy społeczności lokalnej, zachęcenie do aktywnej działalności w lokalnych organizacjach pozarządowych, rozwijanie kompetencji społecznych.

Opanowanie umiejętności współżycia społecznego jest istotnym warunkiem zadowolenia i satysfakcji życiowej. Młodzi ludzie, których problemy chcemy rozwiązywać muszą nabrać przekonania, że życie w społeczeństwie opiera się na ludzkiej zdolności do współpracy z innymi i prowadzenia wspólnych działań.

 Cele Programu:

Celem programu jest:


1) zapobieganie marginalizacji społecznej młodych mieszkańców miasta i gminy Łaskarzew oraz wyrównywanie szans dzieci i młodzieży na różnych polach w tym głównie szans edukacyjnych.


2) stworzenie dla dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew warunków pozwalających na aktywne uczestnictwo w życiu społeczności lokalnej, warunków pozwalających na aktywną integrację poprzez edukację w celu podejmowania wspólnych inicjatyw, warunków pozwalających na podnoszenie swoich kwalifikacji, aktywizację dzieci i młodzieży.


3) tworzenia aktywnego społeczeństwa obywatelskiego młodego pokolenia


4) przedstawienie alternatywy jaką niesie działalność w III Sektorze dla konstruktywnego spędzania wolnego czasu.


5) pokazanie młodym miasta i gminy Łaskarzew możliwości aktywnego działania lokalnie,


6) stworzenie dzieci i młodzieży dostępu do informacji i instytucji gwarantujących uczestnictwo w aktywnym rozwoju edukacyjnym i kulturalnym np. poprzez uczestnictwo w tworzeniu młodzieżowej gazety Nasze Sprawy, tworzeniu Lokalnego Teatru Amatorskiego, tworzeniu Koła Turystyki Lokalnej, uczestnictwo w spotkaniach autorskich i konkursach literackich,


7) stworzenie dostępu do edukacji nieformalnej poprzez różnorodną ofertę warsztatów i zajęć specjalnie przygotowaną dla dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew.


8) Zniwelowanie różnic między młodymi ludźmi z różnych środowisk,


9) wzrost zaangażowania lokalnych instytucji w tworzeniu możliwości rozwoju umiejętności społecznych dzieci i młodzieży,


10) minimalizowanie zjawisk patologicznych poprzez wskazywanie form aktywnego i pożytecznego spędzania czasu wolnego poprzez ofertę rozwijającą zainteresowania i zamiłowania dzieci i młodzieży,


11) wsparcie dzieci i młodzieży poprzez zorganizowanie zajęć rozwijających umiejętności interpersonalne, postawy prospołeczne, propagujących zachowania asertywne,


12) wyrabianie u młodych motywacji do podejmowania wysiłku, poszukiwania własnych mocnych stron, budzenie wiary we własne możliwości i podnoszenie poczucia własnej wartości,


13) rozbudzanie uczuć patriotycznych, poszanowania tradycji i szacunku dla ojczystego języka,


14) kształtowanie tożsamości lokalnej, pogłębianie wiedzy o potencjale własnego regionu,


15) kształtowanie umiejętności uczestnictwa dzieci i młodzieży w kulturze,


16) stwarzanie warunków do rozwoju umiejętności sportowych,


Zasięg Programu 


    Adresatami Programu są dzieci i młodzież zamieszkała w powiecie garwolińskim ze szczególnym uwzględnieniem młodych mieszkańców miasta i gminy Łaskarzew w wieku 7-19 lat uczęszczające do szkół podstawowych, gimnazjów, liceum ogólnokształcącego oraz szkoły zawodowej prowadzonych przez Miasto i Gminę Łaskarzew.

Formy realizacji Programu:


Oferta dla młodych o charakterze edukacyjnym prowadzona będzie w następujących formach:


Ø warsztaty, konkursy, spotkania rozwijające zainteresowania, zamiłowania i uzdolnienia,


Ø zajęcia sportowe,


Ø Zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe, koła zainteresowań,


Ø wycieczki do teatru i muzeum oraz historyczno - krajoznawcze,


Ø zajęcia rekreacyjne na basenie z nauką pływania,


Ø warsztaty kształtujące postawy prospołeczne oraz podejmowania aktywności edukacyjnej i społecznej.

 

Przewidywana skuteczność Programu


Program został opracowany w oparciu o analizę potrzeb dokonaną przez lokalne organizacje pozarządowe z terenu Miasta i Gminy Łaskarzew oraz partnerów – lokalne instytucje samorządowe, wobec czego przewidywana jest wysoka jego skuteczność. Głównym celem Programu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży spędzania wolnego czasu w sposób atrakcyjny i bezpieczny. Poprzez organizowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży dzięki bogatej ofercie zajęć pozaszkolnych zakładamy większą skuteczność oddziaływań wychowawczych i profilaktycznych, skierowanych przeciwko zjawiskom agresji, uzależnień mogących pojawić się wśród dzieci i młodzieży. Oprócz tego celu głównego dla wszystkich form Programu zakłada się cele i przewidywane efekty realizacji poszczególnych form Programu:

1. Warsztaty artystyczne (plastyczne, fotograficzne, muzyczne, rękodzieła, garncarstwa),

Cel: stymulowanie postaw twórczych, swobodnego wyrażania siebie różnymi środkami wyrazu, dążenie do rozwijania własnej osobowości.

Efekty: rozwijanie poczucia estetyki, rytmu, piękna i estetyki ruchu, integracja w grupie, wzrost poczucia własnej wartości, rozwijanie talentów ruchowych, manualnych, rozwijanie talentów muzycznych, plastycznych i innych.

2. Warsztaty sportowe piłki nożnej, rekreacyjne z nauką pływania na basenie,

Cel: kształtowanie nawyków dbałości o własne zdrowie i sprawność fizyczną, nabywanie umiejętności pływania.

Efekty: zainteresowanie sportem, rozwijaniem własnej sprawności, umożliwienie wyładowywania emocji, odreagowywania sytuacji stresowych, rozwijanie talentów sportowych, nabycie umiejętności pływania.

3. Warsztaty teatralne, dziennikarskie, spotkania z autorami książek, konkursy literackie,

Cel: symulowanie postaw twórczych, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, literackich, rozbudzanie zainteresowań kulturą, w tym wyjazdy do teatru, .

Efekty: zainteresowanie kulturą, teatrem, rozwijanie talentów aktorskich, literackich, integracja w grupie, wzrost poczucia własnej wartości.

4. Wyjazdowe warsztaty historyczno – krajoznawcze po Mazowszu, turystyka lokalna,

Cel: nabycie umiejętności społecznych, współpraca w grupie, umożliwienie odwiedzenia miejsc ważnych dla lokalnej tożsamości, pogłębianie wiedzy o historii własnego regionu, kontakt z szeroko pojętą kulturą

Efekty: integracja w grupie, poznanie dziedzictwa kulturowego własnego regionu, rozbudzenie zainteresowań kulturą i turystyką, podniesienie umiejętności radzenia sobie z problemem,

5. Warsztaty rozwijające kompetencje kluczowe, koła zainteresowań,

Cel: doskonalenie kompetencji kluczowych, rozbudzanie zainteresowań przedmiotowych, umiejętność wykorzystania wiedzy w praktyce.

Efekty: rozwój zainteresowań, wzrost kompetencji kluczowych, wiedzy i umiejętności, umiejętności z zakresu rozwiązywania problemów społecznych. Uczestnicy podniosą swoje umiejętności społeczne.

Liczba i struktura odbiorców

Odbiorcami Programu będą dzieci i młodzież szkół prowadzonych przez Miasto Łaskarzew i Gminę Łaskarzew, których rekrutacji do proponowanych form dokonają partnerzy realizatorzy projektu Partnerstwa Organizacji Pozarządowych Pozytywna Energia.
Przewiduje się, że Programem zostanie objętych około 760 dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew w wieku od 7 do 19 lat.

 

Realizatorami programu


Realizatorami programu będą partnerzy wiodący:

1. Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne w Łaskarzewie,
2. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Serbianki w Łaskarzewie,
3. Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej,
4. Stowarzyszenie Sportowe KS Sporting Łaskarzew,
oraz partnerzy wspierający:
1. Urząd Miasta Łaskarzew,
2. Urząd Gminy Łaskarzew,
3. Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Pilczynie,
4. Koło Gospodyń Sośninka,
5. Dom Pracy Twórczej Bajka w Łaskarzewie,
6. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień w Łaskarzewie,
7. Ochotnicza Straż Pożarna w Łaskarzewie,
8. Zespół Szkół Nr 1 w Łaskarzewie,
9. Zespół Szkół Nr 2 w Łaskarzewie,
10. Zespół Szkół w Starym Pilczynie,
11. Szkoła Podstawowa w Dąbrowie,
12. Szkoła Podstawowa w Izdebnie, .


Termin realizacji Programu
Zadania powinny być zrealizowane do 31 grudnia 2012 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz