czwartek, 21 lipca 2011

Qźnia dziennikarska - relacja ze spotkania 20 lipca 2011 r.



Pogoda sprawiła, że zgasło światło. Na dworzu zaczął padać deszcz. Drzwi wejściowe zamknął przed Łukaszem Koryckim i Justyną Dybcio ktoś z Bajki. Ale ogólnie to popołudnie było naprawdę ciekawe pod każdym względem i warto było uczestniczyć w warsztatach choćby na przekór burzowej pogodzie.

Pierwszą cześć zajęć prowadził Łukasz Korycki. Przekazał podstawowe wiadomości na temat całego procesu powstawania gazety na przykładzie Życia Siedleckiego. Mówił również o sposobach na składanie czasopisma i wydruku gazety. Justyna Dybcio prowadziła drugą cześć zajęć. Opowiadała o swojej codziennej pracy w redakcji dziennika Metro. O codziennym szukaniu tematów do dziennika. Potem rozmawialiśmy o gatunkach dziennikarskich.
Z jednej strony to gatunki czysto informacyjne a z drugiej publicystyczne. Gatunki czysto informacyjne pełnią funkcje informacyjną. Z kolei gatunki publicystyczne pełnią funkcję oceny, wyrażania opinii, przekonywania do swojego zdania. Do gatunków czysto informacyjnych zaliczamy: Notatkę prasową, sprawozdanie, Sylwetkę (życiorys), reportaż i wywiad. Do gatunków publicystycznych zaliczamy: felieton, komentarze, listy do redakcji. Pomiędzy tymi gatunkami występują artykuły specjalistyczne np. w pismach tematycznych takich jak: Ładny Dom, Świat Kobiety, Moje Mieszkanie, itp.
Justyna Dybcio podkreślała, że należy pisać prostym językiem. On najlepiej dociera do ludzi. Polecała związki frazeologiczne do stosowania w tekstach dla urozmaicenia tekstu np. w newsach przykładowo "złapać wiatr w żagle", "dzielić skórę na niedźwiedziu" itp. Dobrze jest stosować związki frazeologiczne do tworzenia tytułów do artykułów. Na zakończenie Justyna przekazała klika zadań do wykonania w domu.
Zadanie 1
1. Dwie krótkie notatki prasowe 3-5 zdań z naszego podwórka (tematyka dowolna, z tytułem)

Zadanie 2
2. Relacja, reportaż, felieton, np. wywiad (na max pół strony A4 czcionka 12, w zaszycie na całą stronę)
Nie zapomnijcie o "lidzie" - wpiszcie w "lid" to co byście powiedzieli swoim znajomym.
Musimy się zacząć zastanawiać o czym chcielibyśmy pisać w Gazecie Młodych Nasze Sprawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz