Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne, Koło Gospodyń „Serbianki”, Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej, Stowarzyszenie Sportowe „KS Sporting Łaskarzew” – nawiązały współpracę w celu kompleksowego rozwiązywania problemów dzieci i młodzieży w mieście i gminie Łaskarzew.
Postanowiono skorzystać z możliwości, jakie daje Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO); wniosek z projektem programu został złożony do oceny w lutym tego roku, a pod koniec kwietnia wiadomo już było, że został on zaakceptowany i przyznano maksymalną wnioskowaną dotację w wysokości 150 000 zł.
W środę, 18 maja 2011r. w „Stodole” w Alejkach, odbyło się pierwsze spotkanie robocze Partnerstwa „Pozytywna Energia”, na którym główny animator projektu, Marek Kusak zaprezentował jego główne założenia. W spotkaniu uczestniczyli, oprócz przedstawicieli czterech wymienionych organizacji, także delegaci z jednostek administracji publicznej, które zawiązały współpracę publiczno-społeczną: Zespołów Szkół w Łaskarzewie, Zespołów Szkół w Gminie Łaskarzew, Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Pilczynie, Domu Pracy Twórczej „Bajka”, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień w Łaskarzewie, Koła Gospodyń Sośninka.
Przypomnijmy, że projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej: uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich i zawodowych z terenu miasta i gminy Łaskarzew, w szczególności z rodzin o niskim statusie majątkowym, wielodzietnych, z problemami zagrażającymi trwałości rodziny jako podstawowej komórki społecznej:
• Uczniowie szkół podstawowych – klasy 1-6
• Uczniowie gimnazjów
• Uczniowie szkół średnich
• Uczniowie szkół zawodowych.
Planowane jest objąć programem 760 uczestników – będą to dzieci i młodzież miasta i gminy Łaskarzew – w okresie od maja 2011 do grudnia 2012.
Konkretne działania, zaplanowane do realizacji w ramach Programu „Pozytywna Energia”, są następujące:
Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne
1. Warsztaty dziennikarskie „Dziennikarska Quźnia”. Pozwolą na opanowanie przez młodzież podstaw sztuki dziennikarskiej i praktyczne jej wykorzystanie przy tworzeniu młodzieżowej Niezależnej Lokalnej Gazety Łaskarzewa „Nasze Sprawy”. Zajęcia dla dwóch grup wiekowych: młodsze dzieci szkoła podstawowa oraz młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym. Liczebność grupy maksymalnie do 15 uczestników. W terminie: 1) pierwsza grupa od czerwca do sierpnia. 2) druga grupa od września do listopada. Dwie odsłony warsztatów w 2011 oraz w 2012 roku. Zajęcia w sali wykładowej Stowarzyszenia CIA, ul. Alejowej 13 w Łaskarzewie jak również w terenie w poszukiwaniu ciekawych newsów. Zajęcia poprowadzi Łukasz Korycki dziennikarz lokalnej gazety Życie Siedleckie.
2. Utworzenie młodzieżowej gazety Nasze Sprawy w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjnego w Łaskarzewie oraz w filiach Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Pilczynie, Izdebnie, Dąbrowie oraz w Domu Ludowym w Sośnince. Opiekunami młodzieżowej gazety i redakcji ze strony partnerstwa będą min. Eryk Laskowski, Marek Kusak, Henryk Dąbrowski oraz Agnieszka Baran.
3. Warsztaty fotograficzne „fotoLokalni”. Nabyte przez młodych ludzi umiejętności zostaną również wykorzystane na rzecz społeczności lokalnej w pracach młodzieżowej gazety Nasze Sprawy. Warsztaty fotograficzne prowadzone będą przez Pana Andrzeja Żółkosia, fotografika z zamiłowania, członka SCIA, pedagoga, nauczyciela, terapeutę uzależnień. Zajęcia w w dwóch grupach po maksymalnie 10 osób. Warsztaty będą trwały w miesiącach wakacyjnych 2011 oraz 2012 roku.
4. Warsztaty pozyskiwania funduszy na realizację inicjatyw młodzieżowych „Żyj z pomysłem”. Prowadzone będą dla maksymalnie 10 młodych ludzi, sympatyków i członków organizacji pozarządowych i grup nieformalnych mieszkańców terenów wiejskich powiatu garwolińskiego. Zajęcia prowadzone będą przez Marka Kusaka, członka Stowarzyszenia CIA. Zaplanowano dwie tury warsztatów: pierwsza w 2011 roku w okresie od września do grudnia, druga w 2012 roku w okresie od września do grudnia.
5. Warsztaty plastyczne „Malowane lato”. Zajęcia odbędą się w Wiejskim Domu Ludowym w Sośnince przez 2 tygodnie w okresie wakacji 2011 i 2012 roku. Udział weźmie maksimum 40 uczestników w każdym roku prowadzonych zajęć. Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży prowadzi Sylwia Larkiewicz, nauczyciel plastyki w ZS nr 2 w Łaskarzewie, związana z ruchem harcerskim oraz Agnieszka Baran – kierownik GBP w Starym Pilczynie, animator życia społecznego. Dwutygodniowe warsztaty plastyczne przeprowadzone zostaną również w dwóch filiach bibliotecznych w Dąbrowie i Izdebnie dla dzieci i młodzieży (łącznie 80 uczestników), które poprowadzi Ewa Szumilas, wykształcenie wyższe plastyczne.
6. Warsztaty gry na keyboardzie „Keyboardowe nuty”. Zajęcia z uzdolnioną muzycznie młodzieżą będą prowadzone od lipca 2011 do grudnia 2012 dla 5 uczestników. Zajęcia muzyczne poprowadzi Grzegorz Zwoliński, instruktor i animator kultury, w Domu Pracy Twórczej DPT Bajka w Łaskarzewie.
7. Zajęcia nauki pływania – wyjazdy na basen. Odbędą się 3 wyjazdy na basen w 2011 i 3 w 2012 roku (lipiec, sierpień, basen w Górze Kalwarii, w Mszczonowie, Kozienicach, Falenicy). Udział weźmie grupa 40 uczestników (dzieci i młodzież w wieku 7–17 lat). Opiekę będą sprawowali Krystyna Zając – Prezes Koła Gospodyń w Sośnince, Helena Korycka – pracownik Wiejskiego Domu Ludowego Sośninka, Agnieszka Baran – dyrektor GBP w Pilczynie. Dzieci wezmą udział w kursie pływania, który poprowadzi wykwalifikowany instruktor pływania Dariusz Opieka – absolwent AWF Warszawa, nauczyciel wychowania fizycznego ZS w Łaskarzewie. Kurs odbędzie się w dwóch grupach wiekowych, w każdej po 20 osób.
8. Warsztaty historyczno-krajoznawcze – „Lokalne Koło Turystyczne”. Na bazie organizowanych jednodniowych warsztatów wyjazdowych po regionie Mazowsza zostanie powołane do życia Lokalne Koło Turystyczne. Pod uwagę brane są m.in. takie miejscowości: Nieborów, Łowicz, Sromów, Niepokalanów, Pruszków, Otrębusy, Karolin, Czersk, Konstancin-Jeziorna, Żelazowa Wola, Sochaczew, Brochów, Kampinos, Palmiry, Węgrów, Liw, Warszawa. Zorganizowane zostaną 3 jednodniowe warsztaty historyczno krajoznawcze po terenie Mazowsza, w każdym weźmie udział 45 dzieci i młodzieży z miasta i gminy Łaskarzew. Organizacja warsztatów: Renata Bednarczyk, Kinga Gąska oraz Alicja Sapryk – nauczyciele z wieloletnim stażem. Termin wyjazdów na warsztaty edukacyjne ustalono na czerwiec, październik 2011 oraz w okresie kwiecień – czerwiec 2012.
9. Warsztaty z chemii i fizyki na wesoło „Młody Odkrywca”. Zajęcia poprowadzi Pan Grzegorz Zwoliński, instruktor i animator kultury, w Domu Pracy Twórczej DPT Bajka w Łaskarzewie. Grupa maksymalnie 15 osobowa. Zajęcia w okresie od września do listopada 2011 oraz od stycznia do marca 2012.
10. Spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży oraz konkursy literackie.Trzy spotkania w 2011 roku oraz cztery spotkania w 2012 roku. Spotkania przeprowadzone będą w GBP w Nowym Pilczynie. W porozumieniu z Gminną Biblioteką Publiczną i Zespołem Szkół w Starym Pilczynie przeprowadzone zostaną 4 konkursy literackie.
11. Warsztaty rękodzieła (wyrobu biżuterii i hafciarskie). Warsztaty poprowadzi twórca ludowy, udział wezmą dzieci i młodzież w wieku 10–17 lat, podzielone na dwie grupy, każda maksymalnie po 15 osób. Odbędzie się 10 spotkań. Warsztaty przeprowadzone zostaną w Wiejskim Domu Ludowym w Sośnince.
12. Warsztaty garncarskie. Warsztaty poprowadzi garncarz – artysta plastyk. Udział weźmie maksymalnie 15 uczestników, młodzież w wieku 12–17 lat. Odbędą się 3 cykliczne spotkania w Wiejskim Domu Ludowym w Sośnince.
13. Warsztaty kulinarne. Poprowadzi je Krystyna Zając – osoba z doświadczeniem kulinarnym oraz w pracy z dziećmi. Udział weźmie grupa maksymalnie 15 osób, dzieci w wieku 8–12 lat. Odbędzie się 5 spotkań po 3 godziny.
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Serbianki
14. Warsztaty teatralne „Lokalny Teatr Amatorski”. Na bazie zajęć zostanie reaktywowany Lokalny Teatr Amatorski w Łaskarzewie. Wystawione zostaną sztuki teatralne z udziałem i przygotowane przez młodzież szkolną pod okiem pana Piotra Wróbla – animatora kultury, pedagoga, aktora Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego oraz pedagogów Zespołów Szkół w Łaskarzewie – panie Nel Leszczyna, Eliza Józwicka, Bożena Niewczas, Ewa Bożek. W ramach warsztatów teatralnych dzieci i młodzież będą zwiedzały Teatr Narodowy w Warszawie oraz obejrzą profesjonalną sztukę teatralną w jednym z warszawskich teatrów. Warsztaty prowadzone będą w Zespołach Szkół Nr 1 i Nr 2 w Łaskarzewie oraz w siedzibie Stowarzyszenia Koła Gospodyń Serbianki. Grupa dzieci i młodzieży zaangażowana w projekt teatralny liczyła będzie min. 45 uczestników. Warsztaty prowadzone będą od września do grudnia 2011 roku oraz od marca do czerwca 2012 roku. W 2012 roku wystawione zostaną 3 przedstawienia Amatorskiego Teatru przygotowane na warsztatach. Wystawione zostaną min. w sali widowiskowej OSP Łaskarzew oraz w plenerze podczas lokalnych imprez kulturalnych. Scenografię wykona Hanna Trzaskowska, prace stolarskie wykona Zbigniew Szumilas, prace krawieckie wykona Barbara Sękulska.
Stowarzyszenie Sportowe KS Sporting Łaskarzew
15. Warsztaty i turnieje piłki nożnej „Szkółka piłki nożnej”. Warsztatów i turnieje w okresach wakacyjnych 2011 i 2012 roku dla maksymalnie 80 uczestników – dzieci i młodzieży. Zorganizowanie dwóch imprez kończących poszczególne cykle rozgrywek w okresie letnim, tj. końcówka sierpnia 2011r. i końcówka sierpnia 2012r. W organizację i prowadzenie „Szkółki piłki nożnej” zaangażowani będą działacze KS Sporting Piotr Grzonkowski, Daniel Szczęśniak, Kamil Szczęśniak, Dawid Korgol i Krzysztof Sionek.
Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej
16. Lokalna turystyka wędrowna „Lokalne Koło Turystyczne”. Pod uwagę brane są wyjścia do Podzamcza, Kopca Kościuszki, Lotnisko Kobyla Wola, Chotynia, Lewików, Wanaty, Maciejowice, Czerwony krzyż, „Dymek”. Propozycja rekonstrukcji szlaków przejścia wojsk: Andersa, Hubala, Hallera oraz szlakiem kapliczek przydrożnych. Odbędą się 4 weekendowe wędrówki w 2011 roku oraz 4 wędrówki w 2012 roku. Grupy maksymalnie do 15 uczestników – dzieci i młodzieży. Na bazie zajęć zostanie zawiązane Lokalne Koło Turystyczne we współpracy ze Stowarzyszeniem Historycznym Ziemi Łaskarzewskiej. Wędrówki poprowadzi Piotr Żabczyński we współpracy z Lokalnym Kołem Turystycznym i uczestnikami warsztatów historyczno-krajoznawczych. W ramach zajęć zostanie wydana publikacja w formie kalendarza zawierająca najciekawsze wątki lokalnej historii.
17. Żywe lekcje historii w muzeum Łaskarzewskim. Zajęcia poprowadzi pani Hanny Trzaskowskiej założycielka muzeum. Odbędą się 4 warsztaty żywej lekcji historii w 2011 roku oraz 4 w 2012 roku. Grupy maksymalnie do 15 uczestników – dzieci i młodzieży. Prowadzone będą w siedzibie muzeum, które znajduje się w podziemiach kościoła parafialnego w Łaskarzewie.
Impreza końcowa
18. Wakacyjny Piknik podsumowujący przeprowadzone działania z udziałem wszystkich uczestników projektu podczas Dni Łaskarzewa w miesiącu sierpniu 2012 roku. Każda z organizacji partnerskich oraz uczestnicy warsztatów i zajęć przygotuje i zaprezentuje rezultaty projektu „Pozytywna Energia” w różnych formach.
Zachęcamy wszystkim do włączenia się do projektu – zwłaszcza młodych ludzi w mieście i gminie. Prosimy przejrzeć listę planowanych warsztatów i rozważyć w nich swój udział. Oferta Programu „Pozytywna Energia” jest bardzo bogata i wyjątkowo atrakcyjna w okresie wakacyjnym. Łączy w sobie „przyjemne z pożytecznym” – można będzie nie tylko poznać wiele nowych rzeczy, ale przede wszystkim atrakcyjnie spędzić czas. Zapraszamy na stronę projektuhttp://www.partnerstwo-laskarzew.pl/.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz